Skip to main content

Profile zyskownych strategii

Czy zastanawiałeś się kiedyś co jest gwarancją sukcesu na rynku Forex..? Od czego uzależniony jest sukces i czy w ogóle można stworzyć takie gwarancje we własnym zakresie..? Tutaj być może cie zaskoczę, ale w  dobie pesymizmu związanego z rynkami finansowymi jest to jak najbardziej możliwe pod pewnymi warunkami. Najpierw musimy zrozumieć, że na rynku istnieje wielu czynników, które wpływają na ostateczny kształt naszego sukcesu. Należą do nich m.in. predyspozycje psychiczne, umiejętności, wiedza, odpowiednia strategia itp. Każdy z tych czynników podzielony jest na mniejsze części, które w zależności od częstotliwości występowania, przewagi jednych elementów nad drugimi tworzy odpowiedni profil charakteryzujący się większym lub mniejszym prawdopodobieństwem osiągnięcia sukcesu.

W przypadku strategii inwestycyjnej, czynnikami tymi są:

- skuteczność
- relacja zysku do ryzyka
- drawdown
- stopień ryzyka
- rodzaj ryzyka (stały lub procentowy)
- Ilość transakcji

Umiejętne manipulowanie tymi parametrami pozwala stworzyć profil zyskownej strategii w zależności od pozostałych czynników osiągania sukcesu. I tak np. w sytuacji jeżeli nasze umiejętności są na niskim poziomie, przez co ponosimy notorycznie straty, możemy manipulować innymi parametrami w taki sposób, ażeby uzyskać wartość oczekiwaną dodatnią. Wartość ta musi być na takim poziomie, który uczyni nasz trading zyskowny. Z kolei Indywidualne ustalenie progu bólu wymaga zwiększenia lub zmniejszenia ilości transakcji inwestycyjnych. Mało osób zdaje sobie sprawę np. z faktu że w niektórych sytuacjach podniesienie skuteczności bez ingerencji w inne czynniki powoduje drastyczne pogorszenie wyników strategii. Natomiast błędne dobranie rodzaju ryzyka może prowadzić do całkowitej ruiny. Zły dobór rodzaju ryzyka zazwyczaj wynika z błędnych przekonań. Inwestorzy najwyraźniej nie zdają sobie sprawy, że tam gdzie procentowe ryzyko przynosi straty, idealnie spisuje się ryzyko o stałym kapitale i odwrotnie. Warto sobie uświadomić, że ryzyko procentowe polega nie tylko na geometrycznym przyroście kapitału, ale także proporcjonalnie rosnących stratach co przy niekorzystnym rozkładzie transakcji powoduje ruinę depozytu. A zatem odpowiednie dobranie ilości transakcji powoduje zmianę rozkładu zysków i strat w takim stopniu, ażeby nie doszło do załamania się systemu transakcyjnego.

Ponieważ każdy z inwestorów charakteryzuje się innymi cechami a systemy inwestycyjne posiadają odmienne właściwości, koniecznym staje się nie tylko poznanie własnego profilu ale profilu własnej strategii. Generalnie natura tradingu wymaga tworzenia nowych profili co określoną liczbę transakcji. Polega to na takim dobieraniu minimalnych właściwości systemu, ażeby wartość oczekiwana strategii była dodatnia, a ryzyko bankructwa wynosiło zero w relacji do bieżących wyników systemu. W grę wchodzi tutaj szereg wyliczeń matematycznych oraz symulacja rozmaitych ustawień strategii. Znajomość tych parametrów jest niezbędnym warunkiem osiągania zysków. Nie da się zarabiać pieniędzy na rynku bez wiedzy w jaki sposób generowane są zyski. Jak zatem stworzyć taki profil dla samego siebie...? Jak poznać profil swojej dotychczasowej strategii....? Tutaj nie musisz się martwić o skomplikowane wyliczenia. Poniższa tabela zawiera już gotowe profile ośmiu strategii o rozmaitym przekroju. Dzięki temu, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Profile zyskownych strategii o stałym ryzyku bazowym

profile zyskownych transakcji2

Jeżeli więc posługujesz się własną ulubioną metoda inwestycyjną i chciałbyś uczynić ją zyskowną, to bezwzględnie musisz uzyskać minimalne wyniki podane w tabeli. Wyliczenia tam zawarte zostały oparte o stały procent ryzyka liczony od bazowej kwoty depozytu. Mam tutaj na myśli wartość początkową rachunku, gdzie dopuszczalny drawdown nie powinien przekraczać 50% całości kapitału przeznaczonego pod inwestycje. Ponieważ każda z przedstawionych w tabeli strategii posiada ryzyko bankructwa zero procent, dlatego też osiągnięcie dopuszczalnego drawdownu przy zadanych parametrach nie powinno się zdarzyć, ale nie jest to niemożliwe. Musimy mieć na uwadze, że gwarancje zyskowności strategii wynikają z punktu widzenia matematyki i nie obejmuja czynnika ludzkiego. Dlatego też za stosowanie tych wskaźników każdy ponosi odpowiedzialność we własnym zakresie. Autor artykułu oraz strona sTrader.pl nie odpowiadają za jakiekolwiek straty powstałe na rachunkach realnych. Powyższy materiał stanowi jedynie wartość edukacyjną i odzwierciedla własne opinie autora....

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 2412