To, że na rynku występują cykle czasowe, zauważono już dawno. Najpopularniejsze z nich są cykle koniunkturalne, kiedy rynek osiąga swoje ekstrema i następnie zwraca. Innymi słowy inwestorzy posiadający wiedzę o cyklach mają przewagę na tymi którzy tej wiedzy nie posiadają. Na przykład na rynku akcji zanim zdecydujemy się na zakup, musimy ustalić w którym miejscu cyklu obecnie się znajdujemy. Jeśli wskaźnik P/E jest zbyt wysoki to takie akcje są za drogie i najprawdopodobniej zaczną spadać. Cykle czasowe nie występują jednak tylko i wyłącznie na rynkach akcji, ale są domeną całego rynku, a w tym Forex.
Szczególne miejsce oraz zastosowanie znalazły sobie cykle w analizie Williama Delberta Ganna oraz strategii Fibonnaciego. Oba te podejścia zostały dośc szeroko opisane w angielskojęzycznym internecie. Jeśli ktoś zechce zagłębić się bardziej w ten temat, to jednym z ważniejszych traderów stosujących te techniki był nieżyjący już Robert Krausz. Niektóre z jego strategii nigdy nie zostały upublicznione, a depozytariuszami ich zostali wyłącznie jego uczniowie. Przykładowo Ron Shelling uważa, że dzięki analizie "ceny i czasu", która została mu przekazana przez Krausza jest wstanie z dużą precyzją okreslić punkty zwrotne dla ceny na wysokich interwałach.
Podobnie w strategii Ichimoku, znaczenie czasu odgrywa olbrzymią rolę. Twórca tego systemu - Goichi Hosoda twierdził, że "czas jest wszystkim", przez co trading oparty o tą metodę wpisany jest w sposób naturalny w cykle handlowe jakie występowały w Japonii. Na zachodzie mamy do czynienia nieco z inną sytuacją, w tym przypadku bardzo dużą role odgrywają np. cykle kwartalne, kiedy to inwestorzy oczekują na ogłoszenie wiadomości dotyczących aktualnej kondycji finansowej firm. Z kolei wiadomości te często przekładają się na stan gospodarki poszczegulnych krajów i wymianę walutową pomiędzy nimi.
Najwyższa już pora aby zaprezentować obiektywną analizę rynku opartą o cykle czasowe, które stanowią zapomnianą analizę "Price Action" w pełnym tego słowa znaczeniu. Jak wiadomo w tego typu tradingu wykorzystywana jest jedynie pionowa oś czasu, przedstawiająca aktualne i historyczne kwotowania ceny w celu wyznaczenia punktów newralgicznych za pomocą lini wsparcia i oporu. Zupełnie nie wiadomo co jest powodem zaprzestania używania osi horyzontalnej, która reprezentuje upływ czasu na wykresie. Okazuje się bowiem, że jest ona jednym z istotnych elementów analizy Price Action, bez którego nasze podejście do rynku jest niepełne, a przez to koślawe.
Narzędziem, które jest bardzo pomocne w określaniu cykli na platformie MT4 są tzw. Linie Cyklu. Znajdziemy je w zakładce "Wstaw", która znajduje się na górnej belce platformy. Po przeniesieniu możliwości tego narzędzie na wykres uzyskamy pełny rozkład interesujących nas cyklów w dowolnym przedziale czasowym.
Cykle te oczywiście wybiegają w przeszłość, ale także w przyszłość. Jak cena dotrze do danej lini, oznacza to, że zakończył się jeden z cykli interwałowych i zaczyna kolejny. Rzecz jasna nigdy nie wiemy w którym kierunku pójdzie cena, lecz analiza wykresu w odpowiednich momentach cyklu pozwala ustalić uzasadniony moment zawierania transakcji w zgodzie z trendem wyższego rzędu. Jest to zatem doskonały materiał na wyjątkową strategię Price Action.
Zobaczmy więc jak możemy zastosować obie funkcje wykresu. Jedną do określania ekstremów cenowych, a drugą do określania interwałów czasowych. Dzięki takiemu podejściu możemy przeprowadzić analizę wielointerwałową na pojedynczym wykresie bez żadnych zbędnych wskaźników. Jednym słowem czyste Price Action i bijąca z niego siła czystego wykresu pozwoli nam odfiltrować cały szereg nieistotnych sygnałów, a przez to przyczyni się do większego zrozumienia rynku, takim jakim jest naprawdę.
W filmie zobaczysz m.in:
- Niezbędne wskazówki Price Action
- Jak poprawnie ustawiać cykle czasowe
- Jakie punkty należy identyfikować
- Jak przeprowadzić analizę
- Jak zawierać transakcje
Powyższy materiał nie stanowi powtórzenia istniejących już koncepcji, lecz jest obiektywną metodą analizy, która ponownie może zostać odkryta przez traderów. Zapraszam do obejrzenia filmu.