Skip to main content

Definicja skalpingu

Skalping jest z założenia sposobem inwestycji, który polega na częstym zawieraniu transakcji o niskim zakresie zysku rzędu kilku pipsów. Przedmiotem tradingu skalpera są zazwyczaj niskie interwały czasowe począwszy od wykresów tickowych, M1, M3, M5 i co najwyżej M15. Może to być dla wielu osób zaskoczeniem, ale nie należy utożsamiać niskich interwałów wyłącznie ze skalpingiem, ponieważ skalpować można na każdym przedziale czasowym, łącznie z H4 czy D1. Wynika to stąd, że skalping, w odróżnieniu od daytradingu jest po prostu innym stylem inwestycji. Skalper w odróżnieniu od daytraderów szybko wchodzi oraz równie szybko wychodzi z rynku, bez względu na przedział czasowy w jakim zawiera transakcje. A ponieważ skalping charakteryzuje się większą skutecznością aniżeli systemy daytredingowe, skalpuje się zazwyczaj z podwyższonym wolumenem transakcji, przez co skalperzy w sposób naturalny wybierają interwały czasowe poniżej M15. Przy niskim ryzyku oraz regularnym przyroście konta o kilka, kilkanaście pipsów dziennie, trading oparty o skalping daje nierzadko przyzwoity zarobek.

Trader który zajmuje się skalpingiem nie ma wygórowanych wymagań dotyczących pułapu transakcji. Zazwyczaj na każdą transakcję bierze się z rynku tyle i rynek daje. Chcąc zrozumieć czym jest skalping, musimy uświadomić sobie, że żaden model analizy technicznej nie jest w stanie przewidzieć jak będzie się kształtowała cena w skali dnia, tygodnia, miesiąca czy roku. Dlatego skalper stara się zarabiać wykorzystując bieżące dane cenowe. A zatem traderzy skalpujący rynek nie patrzą w przyszłość tylko żyją teraźniejszością. Profesjonalny skalper potrafi czuć rynek i zawsze jest gotowy zamknąć pozycję nawet z jednym pipsem zysku. Ale ten jeden pips przy odpowiednim wolumenie, może dać zarobek przekraczający nierzadko dzienną pensję niejednego daytradera. Oczywiście wiem, że brzmi to niewiarygodnie i wydaje się zaprzeczeniem ogólnie przyjętych zasad zarządzania ryzykiem, ale są techniki które pozwalają w miarę bezpiecznie poruszać się po wykresach M1 czy M5 bez większego stresu.

Do najbardziej charakterystycznych cech skalpingu należą:

1. Wybiórczość.
Skalper nie gra wszystkich setupów po kolei, tak jak pokazują się na rynku, tylko gra w określonym dla siebie czasie.
 
2. Szybkie wychodzenie z pozycji.
Ponieważ, żaden ruch nie trwa wiecznie skalper konsekwentnie zamyka każdą pozycję kiedy jest ona w proficie.
 
3. Gra z wysokim wolumenem transakcji.
Skalper zazwyczaj gra na pieniadze lub na pipsy. Dlatego też lewar oraz wolumen transakcji jest na tyle wysoki aby od razu ksiegować pieniądze lub targety.
 
4. Zawieranie transakcji na niskich interwałach czasowych.
Struktóra wykresu oraz zachowanie ceny na niskich ramach czasowych pozwala skalperom na wykonywanie bardzo szybkich transakcji.
 
Na pierwszy rzut oka niektóre cechy mogą wydać ci się znajome a inne być może wzbudzają twój sprzeciw ponieważ są zaprzeczeniem powszechnie przyjetych zasad tradingu. Nie dajmy sie jednak zwieść powszechnie przyjetym opiniom, gdyż związane są one z małym wycinkiem tradingu, zazwyczaj z daytradingiem, który nie omawia innego stylu inwestycji jakim jest skalping. O najważniejszych zasadach skalpingu powiemy sobie w dalszej części szkolenia.
Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 1132