Skip to main content

Myślenie w seriach

Cena kierunek1

Cześć trzecia - sposób przetrwania

Na dobrą sprawę to nikt nie wie w którym kierunku podąży cena, oraz kiedy będzie momentum. Zawierając transakcje skalpingowe wchodzimy na rynek i wychodzimy konsekwentnie, a wszystko to według określonych reguł. Tutaj nie ma sentymentów, albo cena idzie zgodnie z naszymi oczekiwaniami albo nie. Jeśli jednak cena idzie zgodnie z naszym planem, to trzymamy pozycje otwartą tak długo jak to możliwe, a jak nie, to zwyczajnie ją tniemy. Dlatego też, niektóre transakcje przynoszą bardzo niski profit. Operację taką wykonuje się wiele razy w ciągu sesji skalpingowej, po to tylko, ażeby trafić odpowiednie momentum, które pokryje wszystkie straty i pozwoli cieszyć się profitem.

Nie zawsze jednak tak jest, że cena zachowuje się tak jak byśmy tego sobie życzyli. Zazwyczaj dzieje się tak, że to my nie mamy racji, dlatego też bardzo istotną kwestia w skalpingu jest myślenie w kategoriach prawdopodobieństwa. Ściślej to ujmując powiemy sobie, że skalper nie skupia się na pojedynczej transakcji tylko myśli w seriach. Z tego punktu widzenia ten sam setup, ustawiony w tych samych warunkach rynkowych raz zadziała a raz nie. Skalping to metoda czysto spekulacyjna, skalper wychodzi z założenia, że ani w zyskach nie ma niczego nadzwyczajnego, ani w stratach niczego złego.

Tutaj w grę wchodzi zrozumienie, że my jako traderzy nie mamy żadnej kontroli nad rynkiem i w żaden sposób nie możemy przewidzieć ruchu ceny. Na dziesięć transakcji ten sam sygnał kilka razy zadziała, a kilka razy nie zadziała i jest to zupełnie normalne oraz prawidłowe. Doszukiwanie się własnych błędów w czymś co ma prawo zachowywać się sposób czysto losowy jest zupełnym nieporozumieniem. Jedyne co możemy zrobić to otworzyć pozycję wg. tego co zdefiniowane zostało w naszym trading planie, a resztę pozostawić statystyce, która działa na naszą korzyść w dłuższych seriach transakcji. 

To właśnie tego rodzaju prawdopodobieństwo skalping opisuje w tabeli którą wczesniej poznaliśmy. Jeżeli myślimy seriami wówczas na podstawie grupy transakcji możemy ustalić prawdopodbieństwo w ilu przypadkach zadziała nasz setup, oraz w ilu przypadkach transakcja zakończy się sukcesem lub stratą. Mając takie informacje skalper może bardziej świadomie modelować własny trading, a przez to znacznie częściej wygrywać aniżeli opierając się na klasycznym podejściu.

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 995