Skip to main content

Interpretacja średnich

Znając metodę wyliczania średnich możemy odczytać jaką presję wywołują sprzedający i kupujący na rynek. Jeżeli cena znajduje się poniżej wolniejszej średniej Ema 64, i w dodatku od góry wybija dołem szybszą średnią Ema 32 z bieżącego interwału czasowego, to rzecz jasna mamy momentum spadkowe. Jesli zaś cena znajduje się na średnią Ema 64, i wybija górą średnią Ema 34, to analogicznie jak poprzednio mamy momentum wzrostowe. Dodatkowo analiza zbieżnosci i rozbieżnosci średnich jest doskonałą informacją która mówi nam czy momentum w danej chwili maleje czy rośnie.

Tego rodzaju informacje nie służą jeszcze jako moment wejścia na rynek, ale określają nam w którym kierunku powinniśmy inwestować. Jeżeli wszystkie średnie są ze sobą splątane mamy do czynienia z konsolidacją i wówczas należy powstrzymać się od transakcji.

Kierunek transakcji2

Interesującym rozwiązaniem jest wprowadzenie szybkiej średniej kroczącej z niższego interwału czasowego. W tym przypadku średnia z niższego interwału może służyć jako potwierdzenie sygnałów wejścia i wyjścia z pozycji. Warunek jest tylko taki, że nie może być splątana z pozostałymi średnimi. Jeżeli średnia z niższego interwału znajduje się pod średnimi z interwałów np. M5 i M10 to zawieramy tylko pozycje krótkie, a jeśli powyżej to tylko długie. Przykładowy sygnał takiej transakcji możemy zobaczyć na poniższym wykresie.

Kierunek transakcji3

Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 785