Skip to main content

StrategyQuant X

Na początku lat 70 Ed Seykota opracował pierwszy komputerowy system transakcyjny który miał być oferowany klientom na rynkach terminowych. Były to czasy kiedy komputery jeszcze nie były tak popularne a posiadanie maszyny typu IBM 360 oznaczało olbrzymi skok technologiczny. W tamtych czasach dostęp do komputerów nie był taki prosty, zwłaszcza że swoimi rozmiarami zajmowały wielkie klimatyzowane pomieszczenia i głównie wykorzystywane były w księgowości. W takich właśnie warunkach Ed Seykota testował swoje systemy inwestycyjne. Dzięki pracy w Domu Maklerskim mógł spędzać weekendy poświęcając się swojej pasji i jak sam wspominał, w ciągu pół roku zdołał przetestować około stu kombinacji czterech prostych systemów opartych o dane pochodzące z dziesięciu rynków na przestrzeni 10 lat. Jego zaparcie, wiara w to co robi oraz systemowe podejście do rynku pozwoliło mu odnieść spektakularny sukces.

Ed Seykota z pewnością był prekursorem wykorzystywania komputerów do budowy strategii opartych o backtesting oraz statystyczne podejście do rynku. Tego rodzaju podejście stosowali także tacy wybitni traderzy jak chociażby Larry Wiliams, Charles Lebeau, David W.Lucas, Jake Bernstein czy australijczyk Brent Penfold. Wszyscy oni z powodzeniem wykorzystywali a nawet wykorzystują do dnia dzisiejszego oprogramowanie analityczne oraz stosują algorytmy w swoim tradingu (Brent Penfold). W naszym kraju osoba, która oparła swoje badania o dane historyczne jest Maciej Goliński, autor znakomitej książki "Inside Bar". Dzięki wykorzystaniu platformy do analizy technicznej Trade Navigator firmy Genesis Financial Technologies przebadał on formacje IB w oparciu o dane pochodzące z kilkudziesięciu rynków.
W dzisiejszych czasach kiedy komputery znajdują się praktycznie w każdym domu wykonanie podobnych badań oraz testów nie jest już tak czasochłonne jak niegdyś. Do najpopularniejszych platform wykorzystywanych przez traderów należą takie programy jak m.in. darmowy Ninja Trader, ogólno dostępny tester wbudowany w platformę MT4 oraz MT5 jak również szereg płatnych i zaawansowanych programów a w tym: Forex tester, Trade Navigator, Sierra Chart, Meta Stock, Amibroker, Vantage Point, Trading Blox współtworzony przez Curtisa Faitha czy StrategyQuant który ostatnio ukazał się w nowej wersji jako StrategyQuant X.
 
SQX3
 
Program ten dosłownie w ułamku sekundy potrafi zbadać setki kombinacji rynkowych i za pomocą wcześniej zdefiniowanych filtrów wybrać te które nadają się do dalszych testów oraz wdrażania na rynku. Dodatkową zaletą oprogramowania jest prosta możliwość przetestowania własnych pomysłów, które mogą posłużyć do budowy indywidualnych strategii inwestycyjnych. StrategyQuant X ma wbudowane mechanizmy pobierania danych historycznych, eksportowania, dobierania stref czasowych oraz kontroli ich jakości. Dodatkowo przeprowadza w sposób automatyczny testy Monte Carlo oraz Walk Forward i wiele innych. Z powodzeniem można poddać badaniom rozmaite kombinacje średnich kroczących, formacji cenowych, mnóstwa wskaźników lub pozwolić programowi aby sam wyszukał najbardziej zyskowne konfiguracje.
Inną zaletą oprogramowania jest poddanie kontroli różnych opcji zarządzania kapitałem. Badanie zachowania się systemu w oparciu o tzw. multi time frame czyli kilka interwałów czasowych oraz w relacji do poziomów fibonacciego. Na koniec istnieje możliwość zapisania statystycznych wyników oraz zautomatyzowania naszej strategii w postaci EA obsługiwanego przez rozmaite platformy a w tym MT4 oraz MT5. Wszystko to oczywiście jeszcze nie gwarantuje pełnego sukcesu, ale pozwala zbliżyć się do niego bardziej aniżeli w sposób standardowy.
Osoby które nie miały nigdy do czynienia z tego typu oprogramowaniem mogą skorzystać z darmowego szkolenia podczas którego każdy będzie mógł samodzielnie zbudować własną strategię inwestycyjną oraz zachować ją dla siebie. Ponieważ oprogramowanie tego typu do tanich nie należy, dlatego też dla wielu osób może to być jedyna okazja zapoznania się z tą dziedziną analizy komputerowej. Ze szczegółami szkolenia można zapoznać się bezpośrednio na stronie Quastic.pl
 
Link do strony poświeconej oprogramowniu i terminom szkoleń: https://quastic.pl/
Autor: Dariusz Kaniewski
  • Kliknięć: 2289